Slavni Homerovi epovi spominju dvanaest olimpskih božanstava: osim Zeusa među dvanaestoricom božanstava koja su boravila na Olimpu spominju se Hera, Posejdon, Apolon, Artemida, Ares, Atena, Afrodita, Demetra, Dioniz, Hefest te posljednji u tom nizu, Hermes.
petak, 29. travnja 2011.
srijeda, 27. travnja 2011.
Apolon
![]() |
Apolon |
Progonjena od ljubomorne Here i nemani Pitona trudna Leto je, prema legendi, u klečećem položaju rukama obujmila palmu na delskom brdu Kintu, porodivši najprije Artemidu, a odmah zatim, uz pomoć božice porođaja Ejlejtije, još i Apolona.
![]() |
Delfi s Apolonovim kazalištem |

Apolonovo ime Feb simbolizira sunčeve zrake; isto se ime pojavljuje i sa značenjem "čist", odnosno "svet". Zanimljivo je da Apolona Homer često naziva Febom, uopće ne spominjući ime Apolon. Većina njegovih štovatelja ipak ga je najbolje poznavala pod imenom Apolon, kako u grčkom, tako i u rimskom svijetu.
utorak, 19. travnja 2011.
Hestija ~ Dioniz
![]() |
Hestija |
Hestija je božica srca, kućnog ognjišta i obitelji; ona je Kronova i Rejina kći. Hestija je Zeusova, Posejdonova, Hadova, Demetrina i Herina sestra, najstarija od tri Rejine i Kronove kćeri. U početku je bila među dvanaest olimpijskih božanstava, ali je svoje mjesto ustupila Dionizu kako bi mogla čuvati svetu vodu na planini Olimp. U njezinu čast, glavno ognjište u grčkim domovima nikad se nije gasilo. Hestija se nikad nije udavala. Posejdon i Apolon htjeli su je za ženu, ali ona se pred Zeusom zaklela da će ostati djevicom te je ostala živjeti u Zeusovu srcu. Njeno najvažnije svetište se nalazi u Delfima.
![]() |
Dioniz |
Dioniz, bog poljodljelstva i vina, bio je posljednji koji se pridružio dvanaestorici na Olimpu. Hestija se zbog njega odrekla svog mjesta. On je dijete Zeusa i Semele, smrtne žene koju je Hera nagovorila da vidi Zeusa u njegovu istinskom obličju. Zeus je spasio malenog Dioniza, ušio ga u svoje bedro te ga rodio devet mjeseci kasnije. Kao dijete, Dioniza je podučavao Silen, veliki ljubitelj vina kojega je ovaj često morao nositi kući na magarećim leđima. Prije nego što je zauzeo svoje mjesto na Olimpu, Dioniz je mnogo godina lutao svijetom, stigavši čak do Indije, poučavajući ljude kako uzgajati vinovu lozu.
nedjelja, 10. travnja 2011.
Atena
Atena je u podjednakoj mjeri simbolizirala mudrost i pravičnost, kao i stvaralaštvo u širem smislu, a poglavito umjetnost i znanost. Smatrana je i zaštitnicom gradskih utvrda, odnosno gradova-država (polis), a poglavito eponimnoga grada Atene.
![]() |
Atena |
Atena je naoružana božica ratnica koja je pomagala mnogim junacima, uključujući Herakla, Jazona i Odiseja. Nikad nije imala ljubavnika te je bila znana kao Athena Parthenos (Atena djevica), otud je i njezin najpoznatiji hram Partenon u Ateni dobio ime, a po njoj je dobio ime i spomenuti grad-država Atena. Atena je bila kći "oca bogova" Zeusa i božanstva mudrosti i razboritosti Metide, Okeanove i Tetijine kćeri, koja mu je pomogla prisiliti oca da povrati progutanu braću i sestre i na taj se način domogne vladavine nad svijetom. Prema mitološkoj priči Zeus je trudnu Metidu progutao, što se tumačilo i željom da sebi na taj način priskrbi navedene Metidine vrline, mudrost i razboritost. Osjetivši nakon toga nesnosnu glavobolju pozvao je u pomoć Hefesta i Prometeja da mu pomognu riješiti se boli. Prema Heziodovoj "Teogoniji" bog vatre i kovanja Hefest čekićem ili sjekirom udario je Zeusa po tjemenu, nakon čega je iz njegove glave iskočila naoružana "sovooka" Atena, kako ju je u svojemu djelu nazivao Heziod. Potrebno je, spomenuti da se njezin dolazak na svijet u opisanim okolnostima pripisuje, također, i titanu Prometeju, jednom od najslavnijih i u različitim oblicima umjetničkog izražavanja najčešće interpretiranih likova antičke mitološke baštine. Ponekad se opisani čin Atenina rođenja dovodi u sumnju.
subota, 9. travnja 2011.
Hera

![]() |
Hera |
Još prije udaje Zeusu je rodila sina Hefesta, dok je kao zakonita žena s njime imala i boga rata Aresa, kao i božanstvo vječne mladosti Hebu. Brojne Herine suparnice, mnoge žene s kojima je nevjerni Zeus imao ljubavne veze – među njima su, primjerice, bile Semela, Leto, Alkmena, Ija i dr. - pa čak i njihove potomke, kao i sve one koji su im pomagali, uporno je i nemilosrdno progonila te ih je nastojala okrutno kazniti.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)